WNIOSEK O POMOC FINANSOWĄ POWIATU W BUDOWIE DROGI OD JASIŃSKIEGO DO S8

UDOSTĘPNIJ W:

 Na początku września Radny Powiatowy ze Wspólnoty Samorządowej Andrzej Zbyszyński złożył wniosek do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Powiatu Wołomińskiego. Wniosek ten dotyczy pomocy finansowej gminie Kobyłka w budowie drogi łączącej ulicę Jasińskiego (na wysokości zjazdu z powstającego wiaduktu nad torami kolejowymi), przez ulicę Marecką (droga powiatowa), do węzła z trasą S8. Inwestycję tę ujęto w Priorytetowym Planie Inwestycji Drogowych Gminy Kobyłka. Zaplanowano w nim powstanie w 2019 roku odcinka od ulicy Jasińskiego do Mareckiej oraz w 2021 roku odcinka od ulicy Mareckiej do węzła S8.

W związku ze zmianami komunikacyjnymi na terenie miasta Kobyłka, których powstanie w znaczący sposób usprawnia rozwiązania komunikacyjne na terenie znacznej części powiatu radny Andrzej Zbyszyński zawnioskował o uwzględnienie w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym zadania pomocy finansowej w budowie w/w dróg na odcinku od węzła S-8 do bezkolizyjnego przejazdu kolejowego (wiaduktu drogowego) Kobyłka–Ossów.

Planowana inwestycja zapewnia połączenie (wraz z bezkolizyjną przeprawą przez tory) następujących dróg: DW634, poprzez powiatową ul. Poniatowskiego, do powiatowej ul. Mareckiej i dalej do drogi krajowej S8. Nie pozostaje bez znaczenia również fakt, że z ulicy Mareckiej budowana przeprawa przez trasę S8 ulicą Dworkową zapewni także połączenie z DW 631.

Takie rozwiązanie tworzy dla powiatu zupełnie nowe możliwości komunikacyjne, które zapewniają rozładowanie bardzo obleganych szlaków w Zielonce, Kobyłce i Wołominie. Planowane w okolicach powiatowej ul. Poniatowskiego połączenie przez gminną ul. Orląt Lwowskich do DW634 jest rozwiązaniem rokującym na przyszłość ze względu na fakt planowanego połączenia w tym śladzie drogi na Stanisławów i Mińsk.

 

Zapewne powstanie tego szlaku powinno być finansowane nie tylko przez gminę Kobyłka. Radni Powiatowi powinni przychylać się do inwestycji, które wyraźnie przejawiają ponadgminny charakter. Oczywistym jest, że sytuacja na szlakach powiatowych nie przedstawia się kolorowo. W takim razie poparcie wniosku o jakiekolwiek usprawnienie ruchu w powiecie powinno być zadaniem priorytetowym. Łącznik jest ważny dla wszystkich gmin, które codziennie przyjmują ruch tranzytowy. Przez gminy Zielonkę, Marki, Kobyłkę i Wołomin codziennie ogromna część mieszkańców naszego powiatu jeździ do pracy, szkoły, na zakupy lub w interesach. Można powiedzieć, że codziennie następuje zmasowany ruch poranny i popołudniowy, który w znaczny sposób paraliżuje poruszanie się po drogach na terenie naszego powiatu. Najgorsze jest to, że mieszkańcy gmin Tłuszcz, Radzymin, Klembów, Jadów, Strachówka nie mają zbyt dużego wyboru alternatywnych dróg do Warszawy. Aby dojechać do pracy skazani są na stanie w korkach na DW634, powiatowych drogach Kobyłki, Zielonki i Marek. Ruch częściowo usprawni budowa nowego śladu S8, ale czy powiat nie powinien podejść do tego perspektywicznie? Czy nie powinniśmy już myśleć o inwestycjach takich jak w Kobyłce? Dlaczego cały czas mamy wrażenie, że wszystkie nowe inwestycje jakie powstają w naszym kraju nie są zbyt dobrze skoordynowane pomiędzy zarządcami dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych?

Przychylenie się do tego wniosku może być swoistym dobrym przykładem jak należy planować i koordynować przebieg szlaków powiatowych. Dobra współpraca to podstawa. Szczególnie gdy gołym okiem widać, że będzie służyć mieszkańcom wielu gmin naszego powiatu.

Reasumując: liczymy na poparcie tej koncepcji ponad partyjnymi podziałami. Liczymy na przychylność Starosty, Wicestarosty oraz członków zarządu. Mamy nadzieję, że dla dobra swoich wyborców, nie odetną się od tej koncepcji. Apelujemy do wszystkich radnych koalicji i opozycji. W tej sprawie nie ma miejsca na realizację partyjnych sporów. Ta inwestycja jest dla ludzi, dla wyborców, dla nas wszystkich.

Paweł Majkowski

 

Updated: 4 października, 2017 — 1:55 pm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KOBYŁCZANIN Frontier Theme