STANISŁAW SZPOTAŃSKI – DUMA KOBYŁKI

UDOSTĘPNIJ W:

Rada Miejska w Kobyłce ogłosiła rok 2016 rokiem Stanisława Szpotańskiego. Jednym z przedsięwzięć upamiętniających sylwetkę wybitnego obywatela Kobyłki był konkurs wiedzy o życiu i twórczości pisa-rza: „Stanisław Szpotański – duma Kobyłki”. Odbył się 7 grudnia o godzinie 16.00 w Miejskim Ośrodku Kultury. Jego pomysłodawcą była wiceprezes zarządu Towarzystwa Przyjaciół Miasta Kobyłka oraz radna miasta Pani Beata Dąbrowska, , zaś autorką pytań i przewodniczącą komisji Pani Maria Balicka, wybitna znawczyni twórczości i życia Stanisława Szpotańskiego oraz honorowy obywatel Kobyłki.

Organizacją wydarzenia zajęli się członkowie zarządu TPMK: Andrzej Zbyszyński, Paweł Majkowski, Paweł Zaniewski, Bartłomiej Jabłoński.

STANISŁAW SZPOTAŃSKI. Urodził się w Suchcicach koło Piotrkowa Trybunalskiego. Jako syn powstańca styczniowego otrzymał patriotyczne wychowanie. w latach 1903-1907 Działacz PPS i współpracownik Józefa Piłsudskiego; pisarz, publicysta, historyk z zamiłowania; patriota zaangażowany w sprawy odrodzenia Polski a potem, w okresie niepodległości, w szereg kwestii i problemów społeczno-politycznych w kraju.

W latach 1912-1925 przebywał za granicą. Podróżował w poszukiwaniu materiałów dotyczących pasjonujących go dziejów Ojczyzny epoki romantyzmu. Mieszkał w Paryżu, a po wybuchu I wojny światowej osiadł w Bretanii, gdzie podjął działalność społeczno-polityczną na rzecz odbudowy Państwa Polskiego. W 1918 roku wrócił do Paryża, gdzie również zaangażował się w działalność polityczną oraz publicystyką podejmującą sprawy Polski i jej granic. W tym okresie został powołany do misji dyplomatycznej jako Dyrektor Biura Prasowego Poselstwa Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu. W latach 1923-1925 redagował również „Życie Polskie”. Po powrocie do Polski w roku 1925 kupił majątek w Międzylesiu pod Tłuszczem, ale w 1928 roku przeprowadził się bliżej Warszawy. Kupił domek z sadem w Kobyłce. Utrzymywał się z działalności literackiej i współpracy z „Kurierem Warszawskim”. Tu powstały powieści historyczne oraz pięć dramatów. Szpotański zmarł 17 kwietnia 1936 r. w Kobyłce i tu został pochowany. W tym roku mija dokładnie 80 lat od jego śmierci.

Aby przybliżyć postać wielkiego patrioty oraz pisarza Towarzystwo Przyjaciół Miasta skierowało ofertę edukacyjną do kobyłkowskich szkół. Uwieńczeniem roku Szpotańskiego był właśnie konkurs z wiedzy o życiu i twórczości naszego przedwojennego mieszkańca.

Do konkursu przystąpiło 27 uczniów kobyłkow-skich gimnazjów. Musieli zmierzyć się nie tylko z pytaniami zamkniętymi, ale i otwartymi. Odpowiadając poprawnie na wszystkie pytania mogli uzyskać maksymalnie 30 punktów. I – proszę mi wierzyć – pytania naprawdę nie były łatwe…

Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: Pani Maria Balicka, Pani Beata Dąbrowska, Pan Bartłomiej Jabłoński, Pan Paweł Majkowski oraz Pan Paweł Zaniewski.

Jury po długiej i burzliwej naradzie wyłoniło zwycięzców. Wyróżniono sześciu uczestników. Są to: Jakub Rzeszutek kl. 2 D ZSP nr 1, Wawrzyniec Siwiec kl.2D ZSP nr 1, Aleksandra Neska kl. 3A ZSP nr 1, Zofia Prusakiewicz kl. 3 ZSP nr 3, Bartosz Kamiński kl. 2B ZSP nr 1 i Mateusz Sówka kl. 2C ZSP nr 1.

I miejsce w konkursie otrzymał Krzysztof Łaba kl. 3A ZSP nr 1;

II miejsce zajęła Anna Chmielewska kl. 3A ZSP nr 1;

III miejsce – Anna Kalinowska kl. 3A ZSP nr 1.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i pamiątkowe książki (tomik wierszy Jana Polkowskiego oraz publikację „Jak to z naszą szkołą było”).

Główną nagrodę, komputer firmy Fujitsu, ufundował jeden z mieszkańców miasta – Daniel Wołczyński.

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Pan Andrzej Zbyszyński gorąco podziękował Pani Marii Balickiej, która na nowo odkryła Stanisława Szpotańskiego dla mieszkańców Kobyłki i była dobrym duchem konkursu. Złożył podziękowania Pani Agnieszce Nemskiej, dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Kultury w Kobyłce, a także pani Re-nacie Dudek za solidne przygotowanie uczniów do konkursu („Jedynka” okazała się najlepsza!).

Tak naprawdę nie było przegranych, jak podsumowała konkurs Pani Maria Balicka. Wszyscy są zwycięzcami, bo podjęli trud i podołali wyzwaniu zmierzenia się z życiorysem niełatwym, bo osadzonym w latach początku XX wieku, mającym bogate tradycje patriotyczne i ogromne zamiłowanie do literatury. Wszystkim należą się wielkie gratulacje.

Na koniec uczestnicy i organizatorzy ustawili się do pamiątkowej fotografii.

Przygotował: Bartłomiej Jabłoński

Sekretarz Towarzystwa Przyjaciół Miasta Kobyłka

Updated: 21 marca, 2017 — 12:51 pm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KOBYŁCZANIN Frontier Theme