UCHWAŁA W SPRAWIE ŚMIECI KOLEJNY RAZ ZMIENIONA

UDOSTĘPNIJ W:

Zapewne pamiętacie Państwo „GENIALNY” pomysł naszych władz aby oplata za odbiór śmieci (segregowanych) zależna była od ilości osób zamieszkujących daną posesję.

Otóż na jednej z ostatnich sesji postanowiono  zlikwidować taki podział. Co stało się,  że tak odpowiedzialna (jak mówił wiceburmistrz Grubek) uchwała została w tej kwestii zmieniona.  Czyżby Władze Miasta uległy licznym glosom niezadowolenia mieszkańców (WYBORCÓW), licznie przybyłych na spotkania, które odbyły się w kobyłkowskich szkołach przed wprowadzeniem ustawy. Czy jednak „ODPOWIEDZIALNE” podejście do tematu realizacji ustawy było jednak nietrafione zarówno w kwestii BEZSENSOWNEGO podziału jak i bardzo wysokich opłat dla większości mieszkańców?

 

W każdym razie wiemy już że stawka za odbiór śmieci będzie identyczna dla wszystkich mieszkańców. Podjęto uchwałę która wg. uzasadnienia ma na celu zmniejszenie opłaty za gospodarowanie odpadami. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tej uchwale.

Wg. nowej uchwały każdy mieszkaniec płacił będzie 8 zł/miesiąc/osobę za odpady segregowane a 16zł/miesiąc/osobę przy braku segregacji.

Dotychczas gospodarstwa domowe zamieszkiwane przez 6 osób płaciły identyczną stawkę. Z prognozy jaką przedstawił Urząd Radnym oplata ta dotyczyła  1422 osób które zadeklarowały że będą segregować odpady. Rzeczywiście dla tylu osób stawka się nie zmienia. Gospodarstwa domowe zamieszkiwane przez od 7 do 10 osób  płaciły dotychczas 7 zł od osoby. Obecnie OPŁATA BĘDZIE DLA NICH WYŻSZA, na szczeście tylko o złotówkę od osoby( 7-osobowa rodzina zapłaci 7 zł więcej a  analogicznie 10 osobowa 10zł więcej). Dotyczy to prawdopodobnie 1583 osób segregujących odpady.

Mniej będzie płacić większość czyli 14825 osób które segregują odpady oraz 1776 osób które nie chcą segregować. Dla tych ostatnich uchwała jest chyba najbardziej sprzyjająca ponieważ płaciły one dotychczas 20zł/osobę/miesiąc a będą płacić 16zł/osobę/miesiąc czyli o 4 zł mniej.

Reasumując wpływy do miejskiej kasy powinny zmniejszyć się o ok. 46 879 zł. I będą wynosić łącznie ok. 170 896 zł./miesiąc.

Urząd obliczył że średnio na zbieranie i zagospodarowanie odpadów urząd wydaje 155000 zł./miesiąc. Liczymy że powstała nadwyżka (około 15896 zł/miesięcznie) zostanie także WŁAŚCIWIE zagospodarowana.

Na koniec chcielibyśmy poinformować iż z materiałów zamieszczonych w BIP wynika, że mamy 4,25 posesji zamieszkałych przez 8 osób które nie segregują odpadów.

Liczba 34 osób w tabelce dot. 8-osobowych posesji niestety nie daje po podzieleniu liczby całkowitej. Z naszych obliczeń wynika że takich osób prawdopodobnie jest 24. Proszę o poprawienie tej oczywistej pomyłki.

 

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim mieszkańcom którzy byli obecni na w/w spotkaniach w sprawie śmieci i wyrazili swoją dezaprobatę dla coraz to ODWAZNIEJSZYCH lecz nie koniecznie sensownych poczynań naszych władz.

 

Zarząd

Kobyłkowskiego Koła

Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej

 

 {jcomments on}

 

Updated: 21 grudnia, 2013 — 10:22 pm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KOBYŁCZANIN Frontier Theme