11 listopada…symboliczna data odzyskania przez Polskę niepodległości po wielu latach niewoli.
Jakkolwiek poglądy polityczne Polaków były zawsze bardzo zróżnicowane, w jednym byliśmy i jesteśmy po dziś dzień zgodni…kochamy wolność. Dlatego Święto Odzyskania Niepodległości jest dla większości polskiego społeczeństwa świętem niezwykle ważnym. Przeżywamy je i celebrujemy na różne sposoby. Kobyłkowskie Koło Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej zorganizowało koncert pieśni patriotycznych pt. „Marzenie o Niepodległej”. Stał się on jakby wprowadzeniem do obchodów Święta Niepodległości w naszym mieście, gdyż miał miejsce już w niedzielę 10 listopada o 18.50 w pięknych, wypełnionych po brzegi wnętrzach bazyliki pw. Św.Trójcy w Kobyłce.
{gallery}nasz/1/koncert{/gallery}
Koncert poprowadzili przedstawiciele Kobyłkowskiego Koła Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej – Beata Dąbrowska oraz Hubert Gniadowicz.
Wspaniali artyści: Magdalena Tunkiewicz – sopran, Wojciech Bardowski – baryton oraz Mariusz Dubrawski – fortepian, porwali wzruszoną publiczność w niezwykłą muzyczną podróż, nawiązującą do czasów, kiedy Polacy walczyli o wolność, nie tylko naszą…
Zaśpiewali: „Bogurodzicę”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Wojenko, wojenko”, „I kadrowa”, „W suterynie daleko za miastem”, „Jak to na wojence ładnie”, „Maki”, „O mój rozmarynie”, „ Przybyli ułani”, „Pierwsza brygada”, „Pierwszy sierpnia”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, „ Mała dziewczynka z AK”, „Deszcz, jesienny deszcz”, „Gdzie są chłopcy z tamtych lat”, „Biały krzyż”, a na
koniec „Rotę”. Trzeba dodać, że większość tych pieśni uczestnicy koncertu śpiewali razem z artystami, mając nierzadko łzy w oczach. Mnie , przedstawicielkę tzw. średniego pokolenia bardzo wzruszył, ale oczywiście nie zdziwił widok siedzącego obok mnie starszego mężczyzny, który niezwykle przeżywał każdy utwór, wracając zapewne myślami do tamtych trudnych czasów. Jednak byłam szczerze i mile zaskoczona, siedzącymi z drugiej strony młodymi dziewczynami, które (jak mi się wydawało) znały prawie wszystkie pieśni na pamięć i z wypiekami na twarzy je śpiewały. To świadczy z pewnością o tym, że tematy patriotyczne nie są obce młodemu pokoleniu, a sposób ich przybliżenia w formie koncertu był bardzo trafny.
Koncert „Marzenie o Niepodległej” objęli patronatem:
Dziekan Dekanatu Kobyłkowskiego – ks. Jan Andrzejewski oraz Prezes Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej – Konrad Rytel.
Koncert nie mógłby się odbyć, gdyby nie cenne wsparcie darczyńców:
Niepublicznej Szkoły „Animus” z Kobyłki, Pana Albina Krawczyka – właściciela firmy Domal – doradztwo budowlane z Wołomina, firmy Centrum Czyżewski z Zielonki, Piekarni Szwajcarskiej z Marek.
Patronatem medialnym objęły: „Fakty wwl”, „Życie Powiatu na Mazowszu”, „Nasz Kobyłczanin” oraz Radio Azyll.
Zarząd i członkowie Kobyłkowskiego Koła Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej wszystkim bardzo serdecznie dziękują, zapraszając jednocześnie na kolejne projekty i wierząc, że wszelkie takie imprezy
UK
{jcomments on}