SPOTKANIE Z HISTORIĄ

UDOSTĘPNIJ W:

Każdy mógł podejść do rekonstruktorów i obejrzeć broń oraz ekwipunek lub wziąć udział w egzercerunkach wojsk z okresu XVII wieku oraz grach i zabawach plebejskich.

{gallery}2013/NR10/spotkanie{/gallery}

W Kobyłce w dniach 7-8 września odbyła się druga edycja imprezy „Spotkanie z historią”, zorganizowana przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Sarmacja” oraz Mazowieckie Forum Biznesu, Nauki i Kultury. Mieszkańcy Kobyłki i okolic byli nie tylko widzami ciekawych pokazów i manewrów wojskowych ale również mieli szanse na bliski i bezpośredni kontakt z historią. Każdy mógł podejść do rekonstruktorów i obejrzeć broń oraz ekwipunek lub wziąć udział w egzercerunkach wojsk z okresu XVII wieku oraz grach i zabawach plebejskich. Również dla najmłodszych była przewidziana moc atrakcji między innymi kącik dla najmłodszych prowadzony przez Centrum Edukacyjno-Terapeutyczne „Edu-Smyk”. Każde dziecko mogło pokolorować własnego rycerza czy husarza, tarczę lub sporządzić rysunek z kolorowego piasku.

 

Zależało nam na przybliżeniu barwnej i ciekawej historii naszego kraju oraz życia codziennego w dawnych czasach. Dla wszystkich członków stowarzyszenia było to duże wyzwanie, jednak nasz cel został osiągnięty. Mamy nadzieję, że kolejna edycja „Spotkanie z historią” została pozytywnie przyjęta przez licznie przybyłą publiczność i na stałe wpiszę się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Kobyłki.

Organizacja imprezy wymagała od nas wiele pracy i wysiłku, jednak piknik nie mógłby odbyć się bez wsparcia finansowego oraz rzeczowego patronów i sponsorów. Nasza impreza została objęta patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Starosty Powiatu Wołomińskiego. Pragniemy również podziękować wszystkim, którzy pomogli w organizacji imprezy, w szczególności: OSP Kobyła, Nadleśnictwu Drewnica, Bankowi BGŻ, Kolejom Mazowieckim, Stowarzyszeniu Mazowiecka Wspólnota Samorządowa oraz wszystkim tym, którzy aktywnie pomogli w realizacji tego wydarzenia.

Dzięki wsparciu lokalnych przedsiębiorców mogliśmy zaprosić rekonstruktorów z całej Polski i każdemu z nich zapewnić ciepłe posiłki. Należy podkreślić, że jako pasjonaci wszystkie grupy przyjechały za darmo, licząc jedynie na dobrą zabawę i przyjazną atmosferę. Wydarzenie to udowodniło, że można zorganizować wspaniałą imprezę bez ogromnego budżetu. Często wystarczy jedynie zaangażowanie pasjonatów i wsparcie ludzi dobrej woli.

„Spotkanie z historią” umożliwiło pokazanie środowiska rekonstruktorów z Kobyłki i okolic. Wyraźnie było widać, że wszystkie te grupy, odtwarzające różne okresy historii działają prężnie, potrafią się zorganizować i stworzyć ciekawe widowisko.

Teraz, kiedy „Spotkanie z historią” dobiegło końca najbardziej cieszą nas pozytywne opinie widzów ale również rekonstruktorów. Wielu z nich podkreśla wspaniałą, magiczną atmosferę i doskonałą organizację dziękując za świetną zabawę. Wszyscy obiecują przyjechać kolejny raz w przyszłym roku.

Przemysław Majewski

 

 {jcomments on}

 

 

Updated: 1 października, 2013 — 10:49 am

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KOBYŁCZANIN Frontier Theme