UROCZYSTOŚĆ NADANIA IMIENIA ROTMISTRZA WITOLDA PILECKIEGO

UDOSTĘPNIJ W:

 

27 lutego 2013 roku, dwa dni przed Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w kobyłkowskim Hotelu Gregory, miała miejsce niezwykła uroczystość.

Klub Gazety Polskiej w Kobyłce, działający od maja ubiegłego roku, przyjmował imię  rotmistrza Witolda Pileckiego. Na uroczystość przybyło ponad 300 osób, w przeważającej części młodzież  (z naszego miasta Kobyłka, z Wołomina, a także z innych miejscowości ). Wśród zebranej na sali publiczności wyróżniały się szczególnie dwie grupy młodych ludzi: młodzi strzelcy ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” z Wołomina oraz kibice klubu sportowego Legia Warszawa.

{gallery}2013/nr3/klubgp{/gallery}

Uroczystość rozpoczął przewodniczący klubu GP – Bogdan Grzenkowicz. Jako pierwsza zabrała głos pani Zofia Pilecka-Optułowicz – córka „żołnierza wyklętego” lub jak prosi wiele osób „żołnierza niezłomnego” – Witolda Pileckiego.

Pani Zofia przypomniała zebranym, jak to 65 lat temu jej ojca zakopano w dole. Ma jednak nadzieję, że doczeka się wielkiego święta, jakim będzie odnalezienie kości swojego taty. Opowiadała, jak nie udało się oprawcom zabić pamięci i „ziarno wydało wielki plon”. Dzisiaj w całej Polsce są szkoły, obwodnice i ulice imienia rotmistrza Pileckiego.

Następnie głos zabrał redaktor naczelny Gazety Polskiej – Tomasz Sakiewicz. Mówił o kosztach, jakie ponosi każdy człowiek, gdy wybiera drogę, gdzie najważniejsze są „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Andrzej Melak wzruszonym głosem podziękował uczniom Zespołu Szkół nr 5 w Wołominie za przygotowanie wzruszającego spektaklu „Golgota Wyklętych”, który opowiadał o historii Żołnierzy Wyklętych.

Spektakl opowiadał o żołnierzach z oddziałów AK, NSZ oraz WiN, którzy marzyli o wolnej Polsce. Młodzi ludzie często decydowali się na pozostawienie swoich najbliższych, i  aby walczyć szli do lasu. Tysiące z nich  poświęciło dla Ojczyzny swoje  życie .

„Ponieważ żyli prawem wilka historia długo o nich milczy” pisał poeta Zbigniew Herbert, my dziś wiemy , ze należy się chwała i nasza pamięć.

Przykładem takiego żołnierza, który walczył i był niezłomny do końca, był właśnie Witold Pilecki, patron Klubu GP w Kobyłce.

Córka rotmistrza wspominała także o trudnościach i niesprawiedliwości, które dotykały rodzinę W. Pileckiego, mówiła o jego wielkim autorytecie, o jego miłości do ludzi i ojczyzny, zwróciła uwagę, że do jej taty można się zwracać jak do przyjaciela, który może pomóc w każdej sprawie. Rotmistrz Pilecki cały czas czuwa nie tylko nad rodziną, ale pamięta o wszystkich dzieciach ze szkół, których jest patronem.

Po wystąpieniu pani Zofii krótko wypowiedział się prawnuk rotmistrza – Krzysztof Kosior. Odczytano również list od posła PiS Mariusza Błaszczaka, skierowanego do Zofii Pileckiej-Optułowicz oraz Klubu GP.

Po części oficjalnej – uroczystości nadania imienia Klubowi GP w Kobyłce imienia rotmistrza Witolda Pileckiego – nastąpiła część nieoficjalna, przy kawie i herbacie oraz słodkim poczęstunku wszyscy zebrani mogli swobodnie porozmawiać ze sobą, wymienić uwagi, a także zakupić książki o tematyce patriotycznej.

Klub GP w Kobyłce wchodzi w skład Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Dzięki naszej propozycji  poszerzono mapę centralnych uroczystości 1 marca  o powiat wołomiński. W ramach programu wpisano uroczystości w Kobyłce, Ostrówku, Wołominie, dzięki czemu lokalne obchody miały podniesioną rangę. 

 Z inicjatywy Naszego Klubu w Kobyłce,  patronat nad obchodami 150 Rocznicy Powstania Styczniowego w Wołominie objął Vice- Marszałek Sejmu Pan Marek Kuchciński, który przyjął Naszą propozycję i osobiście zaszczycił Nas na tych uroczystościach swoją obecnością. Aprobata Pana Marszałka była możliwa dlatego, że Klub GP w Kobyłce należy do Społecznego Komitetu Obchodów 150 Rocznicy Powstania Styczniowego.

W niedzielę 3 marca 2013 roku w Bazylice Świętej Trójcy w Kobyłce odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji rotmistrza Witolda Pileckiego i Żołnierzy Wyklętych. Piękne kazanie, śpiew chóru oraz niezawodni strzelcy z Wołomina  przyczynili się do uświetnienia Mszy Świętej. Wspaniale prezentowały się poczty sztandarowe Związku Strzeleckiego ”Strzelec” oraz Rajdu Katyńskiego. Znów mogliśmy usłyszeć od młodych patriotów – kibiców Legii – „Cześć i chwała bohaterom!”.

 Naszą uroczystość można obejrzeć na stronie:

http://www.youtube.com/embed/myw5k1WY890  

http://vod.gazetapolska.pl/3429-klub-gp-w-kobylce-przyjal-imie-rotmistrza-pileckiego

 

    

Członkowie Klubu GP w Kobyłce dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tej wspaniałej uroczystości.

 

Przewodniczący Klubu GP w Kobyłce

Bogdan Grzenkowicz

 {jcomments on}

Updated: 14 kwietnia, 2013 — 8:08 pm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KOBYŁCZANIN Frontier Theme