PYTANIA DO BURMISTRZA

UDOSTĘPNIJ W:
Do niedawna działał jeszcze w Kobyłce stary BIP (Biuletyn Informacji Publicznej), można jeszcze się do niego dostać, ale gmina postanowiła zamówić sobie inny, ładniejszy i wygodniejszy. Nasza redakcja postanowiła zająć się tylko jedną zakładką, niegdyś funkcjonującą jako PYTANIA DO BURMISTRZA.

Nie wiesz kiedy będzie rozpoczęta budowa inwestycji, np. drogi, przedszkola, placu zabaw, chodnika, rowu odwadniającego, masz inny problem. Zapytaj  o to swojego burmistrza .  Wejdź na stronę internetową  Kobyłki  http://www.e-bip.pl/4dmethod/WojtPytania/39/ .Wypełnij formularz i  poczeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeekaj na odpowiedź. Chociaż nie, już nie można, bo w nowym BIP nie ma takiej zakładki,  jest w BIP archiwalnym, a tam już nikt nie udziela odpowiedzi.

Formularz znajdujący się na stronie urzędu danej miejscowości umożliwia  skierowanie pytania bezpośrednio do prezydenta, burmistrza lub wójta. Jest  to coraz częściej stosowany przez samorządowców sposób kontaktowania się z mieszkańcami. Dla zwykłego obywatela jest to również  doskonały sposób bezpośredniego kontaktu z władzą wykonawczą gminy. .Nie  jest też konieczna osobista wizyta w urzędzie gminy. Obywatel ma możliwość (bez wnoszenia opłat) opisać problem i zadać pytanie na specjalnie przeznaczonym do tego forum, zatytułowanym PYTANIA DO BURMISTRZA. Taka  metoda kontaktu obywatela z  najważniejszym urzędnikiem w gminie  funkcjonuje zarówno w dużych jak i mniejszych gminach. Tak można skontaktować się np.  z prezydentem Krakowa , Wrocławia  czy  Gdańska  jak i  z wójtem  małej wioski . Aby wypełnić taki formularz wystarczy wpisać swoje dane – można podać imię i nazwisko (czasami  pseudonim), adres e-mail i zamieścić treść pytania lub opisać nurtujący problem.

Zarówno pytanie, jak i odpowiedź pojawiają się na stronie internetowej, ale dane osób zadających pytanie są ukryte. Pytania dotyczą najróżniejszych spraw np. planowanych inwestycji drogowych, bezpieczeństwa, porządku w gminie, problemów oświatowych, z zakresu opieki społecznej, a także indywidualnych problemów mieszkańców danej społeczności lokalnej. Bardzo często mieszkańcy sami w ten sposób dzielą się swymi pomysłami i spostrzeżeniami na temat tego, co aktualnie dzieje się w ich otoczeniu, co im się podoba , a co należałoby zmienić.

Mieszkańcy mają możliwość szybkiej reakcji na bieżące wydarzenia w mieście. Dzięki takiemu sposobowi komunikacji mogą brać aktywny udział w życiu gminy i mieć  wpływ na podejmowane decyzje.

Zadający pytania na odpowiedzi  czekają zazwyczaj do 14 dni, bowiem większość pytań można zakwalifikować jako informację publiczną. Burmistrz jest wówczas zobowiązany udzielić odpowiedzi na zadane pytanie w ciągu 14 dni. W mniejszych gminach przygotowuje odpowiedzi osobiście wójt lub burmistrz, po ewentualnej konsultacji z kierownikami odpowiednich wydziałów. W większych opracowywane są w imieniu prezydenta przez jego zastępców.

Biuletyn Informacji Publicznej  w Kobyłce został  uruchomiony 2004 roku. W ramach BIP Kobyłka przewidziano również zakładkę PYTANIA DO BURMISTRZA MIASTA KOBYŁKA. To rozwiązanie zostało wprowadzone w 2004 r. jeszcze przez poprzednie władze gminy i  umożliwiało przez wiele lat kontakt mieszkańców miasta z Burmistrzem. Niestety najwyraźniej nasz Burmistrz nie ma czasu na rozmowy z mieszkańcami przez BIP, albo te rozmowy po prostu go wyczerpywały.

Jak wyglądały  kontakty Burmistrza  Miasta Kobyłka  Roberta Roguskiego z mieszkańcami miasta? Czy zachowane były terminy odpowiedzi, zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej i Kodeksem Postępowania Administracyjnego? Czy zachowywane były podstawowe przepisy, których przestrzeganie powinno obowiązywać każdego urzędnika samorządowego?

Otóż  żaden z tych przepisów nie był przestrzegany w naszej gminie.  Jest to jawne  lekceważenie mieszkańców Kobyłki  przez Burmistrza.

Wejdźmy na stronę Kobyłki do BIP następnie na dole po lewej stronie musimy kliknąć w ARCHIWALNY BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ, a później w zakładkę pytania do Burmistrza. Na samym dole, pod wszystkimi pytaniami widzimy zielony napis :  Liczba pytań oczekujących w kolejce do zatwierdzenia: 9.

Zanim pytania były publikowane trafiały na tzw. sito. Wygląda na to, że  nie wszystkie pytania mieszkańców były publikowane w BIP. Ktoś w Urzędzie zatwierdzał, które pytania opublikować, a których nie. Ciekawe  kto pełnił tę zaszczytną funkcję w  Urzędzie?

Widać, że ta forma kontaktu była bardzo niewygodna dla najwyższych władz w Kobyłce. Zacytujmy (skopiowane z BIP) kilka przykładów pytań mieszkańców miasta  i udzielonych odpowiedzi:

p. Marcin. Treść pytania: Witam!  Dostałem odpowiedz na moje wcześniejsze pytanie. Następnie przesłałem wiadomość z podziękowaniem i komicznym moim zdaniem opisem rozwiązania jakiego użyli pracownicy do usunięcia betonów, chodzi o pytanie “ZŁY STAN ULICY WIŚNIOWEJ”. Do dziś nie została moja odpowiedz opublikowana i nikt się do niej nie odniósł. Czy UM boi się prawdy?? Czy może to pytanie uwłaczało państwu?? Jeśli nie to ile można czekać na odpowiedź?? Pozdrawiam i czekam na odpowiedz.

Odpowiedź – 17-01-2012 Witam, zgodnie z naszą korespondencją czekam na pytania.

Z poważaniem

Jolanta Olszewska

Kierownik Wydziału Promocji Strategii i Komunikacji Społecznej

p.Ewa Treść pytania: Kiedy zostaną udzielone odpowiedzi na moje pytania z końca października? Jest ich kilka i do tej pory cisza? Czy są one niewygodne dla UM i dlatego nikt nie chce na nie odpowiedzieć?

Ewa

Odpowiedź – 09-01-2012 Witam, mam nadzieję, że nasza korespondencja, przynajmniej częściowo, wyjaśniła sytuację.

Jolanta Olszewska Kierownik Wydziału Promocji Strategii i Komunikacji Społecznej

p.Bercia pytanie -17.03.2011r. Treść pytania: Panie Burmistrzu mam pytanie odnośnie ulicy Wygonowej, kiedy będzie utwardzona lub wyrównana choć to nie daje efektu na dłuższy czas. ponieważ na ulicy znajduje się lakiernia do której przejeżdża ok 50- 100 samochodów dziennie i w związku z tym powstają nierówności trudne do pokonania samochodem osobowym, w szczególności podczas opadów deszczy.

Mieszkańcy ul. Wygonowej

Odpowiedź – 26-07-2011 Szanowna Pani, bardzo przepraszamy za to, że tak długo czekała Pani na odpowiedź. Możemy obiecać, że to się nie powtórzy. Oto odpowiedź:

W roku bieżącym nie ma w planach utwardzenia ulicy Wygonowej. Po rozstrzygnięciu przetargu ulica w miesiącu sierpniu zostanie wyrównana.

Z poważaniem

Piotr Grubek

Zastępca Burmistrza

p.Małgorzata  pytanie – 22.04.2011 Witam, Mieszkam w Kobyłce od pól roku i miałam nadzieje, ze śmietnik w lesie wokół Kobyłki to kwestia zimy, ze na wiosnę cos sie zmieni. Ale niestety zamiast coraz lepiej jest coraz gorzej. Wszedzie, na każdym kroku, w każdym zagłębieniu w ziemi, na każdym rozwidleniu drog widać worki ze śmieciami, porozsypywane odpadki, worki z gruzem, itp. Cos okropnego. Sprowadziłam się tutaj, bo chciałam mieć gdzie wychodzić na spacer z dzieckiem i psem, ale każdy spacer rodzi frustracje i jest niebezpieczny, bo pies grzebie w śmieciach, a ja zamiast cieszyć się przyroda jestem przygnębiona. Czy nikt się tym nie zajmuje? Czy nie ma żadnego planu uprzątnięcia tych śmieci? Ładna miejscowość znacznie traci przez takie okolice. Czy nie istnieją żadne służby w Kobyłce, które się tym zajmują?

pozdrawiam, Małgorzata

Odpowiedź – 26-07-2011 Szanowna Pani, bardzo przepraszamy za to, że tak długo czekała Pani na odpowiedź. Możemy obiecać, że to się nie powtórzy. Oto odpowiedź:

W ostatnim czasie zostały przeprowadzone dwie akcje sprzątania: 18 maja i 11 lipca w okolicy, Akacjowej, Dojazdowej Zacisznej i Kraszewskiej. Zebraliśmy wówczas ponad 60 worków śmieci różnego rodzaju.

Urząd planuje akcje sprzątania kierując się doświadczeniem z lat ubiegłych i doraźnymi potrzebami, od 4 kwietnia przeprowadziliśmy ich aż 22 i będziemy je powtarzać. Problemem jest   to ,że większość terenów o których mówimy nie stanowi własności Kobyłki chociaż znajduje się w jej administracyjnych granicach. Dziękuje za pytanie.

Z poważaniem

Piotr Grubek

Zastępca Burmistrza

p. Ciekawa Pytanie z  07.11.2011 -Treść pytania: dlaczego do dnia dzisiejszego na stronie internetowej urzędu nie ma zamieszczonych wyników konkursów zakończonych w czerwcu ? dlaczego urząd nie wywiązuje się z tego obowiązku

Odpowiedź – 15-11-2011 Witam, bardzo przepraszamy, ta sytuacja się nie powtórzy.

Odpowiednie dane są już w BIP

Z Poważaniem

Jolanta Olszewska

data pytania 24.05.2011- Treść pytania: Ciekawi mnie kiedy powstanie obiecany plac zabaw na ul. Mickiewicza? Czekamy już kilka lat, a od mieszkańców tej ulicy wiem, że Pan Mazurek przekazał już dawno pieniądze na ten cel. Dlaczego w dalszym ciągu nic się nie dzieje i co się stało z tymi funduszami? EK.

Odpowiedź – 26-07-2011 Szanowna Pani, bardzo przepraszamy za to, że tak długo czekała Pani na odpowiedź. Możemy obiecać, że to się nie powtórzy. Oto odpowiedź:

Urząd Miasta prowadzi obecnie działania zmierzające do zalegalizowania terenu przeznaczonego pod plac zabaw. Po załatwieniu wymaganych formalności można będzie przystąpić do urządzania placu. Podpisane porozumienia dotyczące finansowania inwestycji miejskich w Kobyłce przez  p. Mazurek nie dotyczą placu zabaw przy ul. Mickiewicza. Powyższe działania prowadzone są przy współudziale Radnego z osiedla Mareta.

Z poważaniem

Piotr Grubek

Zastępca Burmistrza

Cóż… Powiem krótko: całkowita ignorancja mieszkańców, a Burmistrz  przypomni sobie o nas zapewne  za dwa i  pół  roku, chodząc po domach i prosząc o wsparcie w najbliższych wyborach.

Wtedy pewnie  Burmistrzowi odpowiemy : bardzo przepraszamy, możemy obiecać  że to się więcej nie powtórzy…

 

Paweł Majkowski

 

Updated: 10 listopada, 2012 — 11:45 am

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KOBYŁCZANIN Frontier Theme